Wyprawka dla noworodka na pierwszych 6 tygodni

Przygotowanie ubranek i akcesoriów dla noworodka wymaga nieco starań, choć jednocześnie jest to bardzo przyjemne zajęcie. Jeśli zostajesz rodzicem po raz pierwszy, być może pomocna okaże się lista ubranek dla dziecka, których będziesz potrzebować przez pierwsze tygodnie. Nasza wyprawka dla noworodka to mały niezbędnik, który może znacznie ułatwić opiekę nad świeżo urodzonym maleństwem.

Rozmiary ubranek dziecięcych

Ubranka zmienia się u noworodka niekiedy kilka razy dziennie, dlatego warto mieć odzież, która jest miękka, delikatna i nie posiada powodujących podrażnienia szwów czy ozdób. Trudno jest przewidzieć, jaki rozmiar ubranek będzie dobry na dziecko, które dopiero ma się urodzić. Wiele noworodków bardzo szybko wyrasta z rozmiaru 0 – 3 miesiąca, natomiast na inne, większe, od razu pasują ubranka w rozmiarze od 3 miesiąca. Najlepiej więc zaopatrzyć się w odzież dziecięcą w różnych rozmiarach, a potem zwrócić tę, która nie będzie pasować.

Ilość ubranek potrzebnych dla noworodka

Ilość ubranek potrzebna w danej rodzinie zależy od ilości prania, jaką planujemy dziennie robić, dlatego niniejszy przewodnik można potraktować jedynie jako wskazówkę. Jakich ubranek będziemy potrzebować w pierwszych tygodniach życia naszego dziecka?

Śpioszki (od 5 do 7 sztuk)

Większość śpioszków może służyć dziecku jednocześnie jako piżamka i jako ubranko na co dzień, zwłaszcza, że w tym okresie trudno o podział dzień – noc, jeśli chodzi o sen.

Koszulki (od 4 do 7 sztuk)

Najlepsze są koszulki typu T – shirt rozpinane przy szyi lub na tyle elastyczne, by bez problemu przechodziły przez główkę dziecka. Wielu rodziców preferuje koszulki typu body, które można zapiąć na dole lub z przodu na zatrzaski – dzięki temu koszulka nie podwija się, a pielucha pozostaje na swoim miejscu.

Kaftaniki (od 4 do 7 sztuk)

Jeśli dziecko przyszło na świat o chłodnej porze roku, dobrze jest zaopatrzyć się w kaftaniki z długimi rękawkami. Najlepiej unikać modeli zawiązywanych z tyłu, gdyż sznureczki mogą uciskać skórę dziecka.

Legginsy lub spodenki (od 5 do 7 sztuk)

Takie ubranko pozwala na zmianę brudnej pieluszki bez konieczności przebierania całego dziecka. Szczególnie przydatne mogą być w podróży. Warto zwrócić uwagę, by gumka w pasie była delikatna i elastyczna.

Bluza lub sweterek (2 sztuki)

Większość dzieci źle znosi zakładanie ubranek przez głowę, dlatego najlepsze sweterki czy bluzy to takie, które są zapinane na całej długości.

Piżamki lub pajacyki (od 4 do 7 sztuk)

Bez względu na to, jak słodki może się wydawać pajacyk widziany w sklepie, nie kupuj go, jeśli zapina się w skomplikowany sposób. Ani ty, ani twoje dziecko, nie będziecie go lubić.

Śpiworki (od 2 do 3 sztuk)

Obecnie nie zaleca się przykrywania noworodka podczas snu kołderką. Jednym z powodów jest uniknięcie zagrożenia wystąpienia nagłej śmierci łóżeczkowej. Choć jej przyczyny nie są do końca poznane, podejrzewa się, że może ją wywoływać uduszenie się dziecka poprzez nakrycie kołdry na buzię. Ponadto, jest to bardzo wygodne akcesorium, które zapewnia dziecku ciepło i komfort.

Kombinezon (od 1 do 2 sztuk)

Jeśli dziecko ma się urodzić w czasie chłodnej pory roku, dobrze jest zaopatrzyć się w ciepły kombinezon. Warto poszukać takiego, który łatwo będzie się zakładać, ponieważ noworodki i niemowlęta zwykle bardzo nie lubią być w nie ubierane.

Cienkie i grube rękawiczki (po 2 pary)

Dziecko tuż po urodzeniu może mieć dość długie paznokcie. Ponieważ jego rączki wykonują jeszcze nieskoordynowane ruchy, warto być przygotowanym na taką sytuację i zakupić cienkie, bawełniane rękawiczki. Dzięki temu dziecko nie podrapie sobie skóry na buzi. Zimowy noworodek będzie potrzebował dodatkowo co najmniej 2 par ciepłych rękawiczek.

Skarpetki i buciki (po kilka par)

Stópki małego dziecka często ulegają szybkiemu wyziębieniu, dlatego nawet jeśli ma śpioszki, warto założyć mu skarpetki. Na spacer dodatkowo obowiązkowo wełniane lub polarowe buciki.

Cienkie i grubsze czapeczki (od 3 do 5)

Bez względu na to, o jakiej porze roku urodzi się nasze dziecko, niezbędne mu będą cienkie czapeczki. Latem będzie potrzebna przewiewna czapeczka z daszkiem, a zimą pod grubszą czapkę warto założyć cieńszą, bawełnianą. Zwłaszcza, jeśli panują bardzo niskie temperatury.

Co robić, by dziecko polubiło ubieranie?

Większość noworodków i niemowląt nie lubi być ubierana, jednak możemy spróbować temu zapobiec, stosując się do kilku prostych zasad:

  • Dobrze jest unikać ubranek, które są zbyt ciasne, zwłaszcza przy szyi oraz takich, które mają wiązania.
  • Ubranka powinny być dość luźne, tak by nie krępowały ruchów dziecka i by łatwo można je było założyć.
  • Podczas ubierania dobrze jest mówić do dziecka lub śpiewać mu piosenki. Dzięki temu będzie miało pozytywne skojarzenia związane z ubieraniem.
  • Przed wyjściem rodzic powinien najpierw ubrać siebie, a potem dziecko.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *