Przyczepka do roweru

Wygodna, bezpieczna i dająca wiele możliwości do aktywnego spędzania czasu z dziećmi. Przyczepka do roweru (doczepka, gondola) przyda się każdemu rodzicowi, który chce zaszczepić w swoim dziecku miłość do rowerowych wycieczek, podziwiania widoków i wspólnych, rodzinnych wypadów. Na co zwrócić uwagę podczas kupowania przyczepki? Jakie są ich rodzaje i jak wybrać najlepszy model? Na te i na wiele innych pytań odpowiadamy w niniejszym artykule.

Przede wszystkim ustalmy:

Czy przewożenie dzieci w przyczepkach jest legalne?

Jeszcze kilka lat temu trudno było znaleźć w Polsce przyczepki do roweru. Obowiązujące wówczas przepisy nie zezwalały też na przewóz osób w przyczepach, co dotyczyło oczywiście również przyczepek rowerowych. W 2011 roku przepisy jednak uległy zmianie i obecnie przewóz dzieci w przyczepkach do roweru jest dozwolony.

Czy jednak można przewozić w przyczepkach dzieci w każdym wieku?

Przyjmuje się, że dziecko przewożone w przyczepce powinno mieć co najmniej rok, gdyż wersje podstawowe dostosowane są do dzieci, które same stabilnie siedzą. W niektórych modelach można jednak spotkać specjalne wkładki, które umożliwiają przewożenie niemowląt, a nawet noworodków. Są to tak zwane hamaki, w których dziecko ma zapewnioną odpowiednią pozycję i ochronę przed wstrząsami.

Jaką przyczepkę do roweru wybrać i kupić?

Wybór odpowiedniej przyczepki zaczynamy od ustalenia, czy będziemy potrzebować modelu dla jednego dziecka, czy też przyda nam się pojazd dwuosobowy. Kolejna decyzja będzie dotyczyć ładowności naszej przyczepki, a więc czy będziemy jej potrzebować na dłuższe trasy, czy też nie. Ostatecznie zwrócimy uwagę na szczegóły takie jak rodzaj kół, mocowanie do roweru, sposób składania i akcesoria.

Przyczepka do roweru jedno – czy dwuosobowa?

Tanie przyczepki produkowane są niemal wyłącznie w wersji dwuosobowej. Modele markowe natomiast pozwalają na dokonanie wyboru, czy chcemy przyczepkę dla jednego, czy też dla dwójki dzieci. Oczywiście, dwuosobowe modele mają swoje zalety nawet wtedy, gdy mamy tylko jedno dziecko – zawsze można przewieźć kolegę czy koleżankę dziecka. Jeśli na świat przyjdzie nasz drugi potomek, taka przyczepka również będzie jak znalazł.

Dlaczego w takim razie warto mimo wszystko kupić „jedynkę”?

Pojedyncza przyczepka do roweru zajmuje mniej miejsca i bez problemu przejedziemy nią nawet wąską leśną ścieżką. Ponadto, jest dużo lżejsza od swoich dwuosobowych odpowiedników.
Przejdźmy teraz do drugiego etapu wybierania przyczepki.

Miejsce na bagaż

Krótkie wypady za miasto nie wymagają zabierania wielkiego bagażu, dlatego jeśli planujemy jedynie takie wycieczki, z pewnością wystarczy nam przyczepka do roweru ze specjalnymi kieszeniami. Jeśli jednak czekają nas dłuższe trasy rowerowe czy też kilkudniowe wyjazdy, dobrze jest zaopatrzyć się w przyczepkę z wbudowaną u dołu komorą na bagaż. Taka komora ma jeszcze dodatkową zaletę. W czasie deszczu chroni dziecko przed zamoczeniem od dołu, a także zabezpiecza przed wystającymi korzeniami czy kamieniami.

Pora teraz na kilka szczegółów technicznych.

Koła w doczepce do roweru

Większość doczepek wyposażona jest w koła o średnicy 20 cali. Są one dość duże, jednak dzięki temu stanowią dobrą ochronę przed wstrząsami. Dodatkową ochronę zapewnia ponadto amortyzacja: sprężynowa lub oparta na systemie z regulacją dopasowującą się do wagi przewożonego dziecka.

Co jest jeszcze ważne?

Warto też zwrócić uwagę na zawieszenie – im niższe, tym przyczepka będzie bardziej stabilna (choć oczywiście, będzie dawała mniejsze możliwości bezpiecznej jazdy po wyboistym terenie). Koła powinny być osłonięte zderzakami. W niektórych modelach można je w łatwy sposób zdjąć, co umożliwia wówczas przejazd przez większość drzwi.

Mocowanie do roweru

Jakie są rodzaje mocowania gondoli do roweru?

  • Przegub kulowy – stosowany w najdroższych przyczepkach,
  • Łącznik z przegubem sprężynowym.

Oba zaczepy są tak skonstruowane, że w razie upadku roweru, pozycja doczepki nie ulegnie zmianie. Dobrym i wygodnym rozwiązaniem jest też dokupienie mocowania na kluczyk, dzięki któremu można przypiąć do stojaka tylko rower. Wszystkie przyczepki mają też zabezpieczenie na paskach, które dodatkowo zapobiega wywrotce.

W ten oto sposób doszliśmy do kolejnego etapu kupowania.
Sprawdźmy teraz, jakie są…

…sposoby składania przyczepki

Jeśli przechowujemy przyczepkę do roweru w garażu, ta kwestia może nas nie dotyczyć. Większości z nas zależy jednak na tym, by taki pojazd można było złożyć tak, by zajmował jak najmniej miejsca. Najlepiej też, żeby można to było zrobić łatwo i szybko. Zwykłe, tanie przyczepki najczęściej zajmują mniej miejsca, choć niektóre z nich mogą być wyposażone w odkręcane śrubami koła (co znacznie przedłuży czas składania). Dla osób, które cenią sobie nowoczesne, komfortowe rozwiązania, najlepszym wyborem będzie przyczepka, którą można złożyć jednym ruchem (!).

Po tej ciężkiej pracy, jaką może być sprawdzenie wszystkich powyższych czynników, przychodzi czas na przyjemności.

W jakie akcesoria może być wyposażona przyczepka do roweru dla dzieci?

Podróż z przyczepką rowerową ma sprawiać przyjemność zarówno rowerzyście, jak i dzieciom. Dodatkowe wyposażenie może znacznie rozszerzyć zakres stosowania przyczepki, a oto, na co możemy liczyć:

  • Kółko do joggingu,
  • „Biegówki”,
  • Hamaczki dla niemowląt (o których była już mowa),
  • Dodatkowe nakładki dla dzieci, które jeszcze niepewnie siedzą.

Doczepki do rowerów dla dzieci wyposażone mogą też być we flagę, folię przeciwdeszczową, moskitierę, daszek przeciwsłoneczny czy odczepiane boki (pozwalające na lepszą wentylację w upalne dni).

Komfortowa podróż malucha

Przyszedł czas na ostatnie szlify. Na koniec warto jeszcze zwrócić uwagę na to, czy siedzenie w przyczepce zapewni naszemu dziecko komfort i bezpieczeństwo.

Sprawdzamy więc:

  • Ilość miejsca wewnątrz gondoli,
  • Możliwość regulacji oparcia,
  • Pasy – najlepiej, by były pięciopunktowe.

Czy warto kupić przyczepkę do roweru dla dziecka?

Kupując przyczepkę do roweru, często zastanawiamy się, czy może lepszym rozwiązaniem będzie riksza lub też specjalny wózek do roweru. Jeśli wciąż mamy wątpliwości, zapewne ucieszy nas fakt, że istnieją wypożyczalnie przyczepek rowerowych. Po sprawdzeniu takiego pojazdu „w praniu” wybór powinien być łatwiejszy. Zakup przyczepki, jak mówią opinie wielu użytkowników, może być dość opłacalny. Jeśli nie będzie nam już potrzebna, można z powodzeniem sprzedać taką używaną (i dobrze utrzymaną) przyczepkę z niewielką stratą.

Pora teraz przyjrzeć się konkretnym modelom przyczepek i ich cenom.

Producenci i cena przyczepek do roweru

Popularni producenci doczepek rowerowych to między innymi Croozer, Thule, Giant, Nordic Cap, Jogger, Chariot, Burley, Weehoo czy Infantastic. Najtańsza przyczepka kosztuje w granicach 500 złotych, natomiast najdroższa – ponad 5000 zł.

One thought on “Przyczepka do roweru”

  1. Rewelacyjnie wyglądają te przyczepki do rowerów dla dziecka niepełnosprawnego. Robią wrażenie bardzo stabilnych, no i pozwalają się wyrwać z dzieckiem na łono natury. Ciekawe tylko, czy rzeczywiście takie są i się sprawdzają?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *