Leżaczek bujaczek

Leżaczek – bujaczek należy do tych sprzętów przeznaczonych dla niemowląt, które mogą stanowić niezwykłe udogodnienie dla rodzica. Co więcej, najczęściej są one bardzo lubiane przez dzieci. Dzięki temu opiekun może przez jakiś czas spokojnie zająć się innymi obowiązkami w domu wiedząc, że jego pociecha jest bezpieczna i że dobrze się bawi.

Leżaczek – bujaczek – dla kogo?

Zalety leżaczków dla niemowląt z pewnością docenią wszyscy rodzice, którzy najczęściej pozostają sami z dzieckiem w domu. Nie zawsze można niemowlę zostawić w łóżeczku, a dziecko zostawione na dłuższy czas samo nie będzie chciało w nim przebywać. Nie w każdym mieszkaniu mieści się też kojec. Nie zawsze też jest możliwość rozłożenia na przykład maty czy grubego koca do zabawy. Ponadto, w przypadku małych niemowląt, może to być rozwiązanie dosłownie na chwilę. Nie potrafią jeszcze się podnieść czy przewrócić na bok, dlatego leżenie na płaskiej powierzchni będzie dla nich po prostu nudne i niewygodne.

Jaki leżaczek wybrać i kupić?

Kupując leżaczek warto zwrócić uwagę przede wszystkim na to, czy ma solidną podstawę, czy jest wykonany z dobrych materiałów, czy jest wyposażony w szelki i czy ma wymagane atesty. To cechy, które zapewnią dziecku bezpieczeństwo. W drugiej kolejności, w zależności od naszych potrzeb, możemy sprawdzić możliwości regulacji (nachylenie i odległość siedziska od podłogi) i możliwość złożenia sprzętu (ważne szczególnie w przypadku niewielkiego metrażu mieszkania czy częstych podróży). Jeśli leżaczek spełnia nasze wymagania co do powyższych punktów, sprawdźmy, czy można zdjąć i wyprać jego pokrycie. W podjęciu decyzji o zakupie pomocne może być także porównanie cen leżaczków cieszących się największą popularnością.

Co daje nam leżaczek – bujaczek?

Bujaczek dla niemowląt to sprzęt, który zapewnia dziecku nie tylko wygodną pozycję i widok na wszystko, co dzieje się wokół, ale także (najczęściej) pozwala na samodzielne bujanie. Dzięki temu dzieci chętnie w nim pozostają. Leżaczek daje rodzicom „wolne ręce”, a jednocześnie zapewnia bliski kontakt z dzieckiem. Taki sprzęt z łatwością można przenieść w dowolne miejsce w domu, na tarasie czy w ogrodzie. Kiedy dziecko podrośnie, bujaczek może służyć za pierwsze krzesełko do karmienia.

Ograniczenia wiekowe

Leżaczki-bujczki można stosować już w przypadku małych niemowląt, w wieku około 1 miesiąca życia. Młodsze dzieci większość czasu przesypiają, więc nie ma nawet potrzeby, by kłaść je w innym miejscu niż łóżeczko. Dzieci w takim leżaczku mogą bezpiecznie się bawić do momentu, w którym zaczną siadać. Wówczas należy jak najszybciej zrezygnować z bujaczka, gdyż istnieje niebezpieczeństwo przechylenia go i dziecko mogłoby zrobić sobie krzywdę. Warto również pamiętać, by nie pozostawiać niemowlęcia na zbyt długi czas w leżaczku. Utrzymywanie jednej pozycji przez kilka godzin nie jest zdrowe dla rozwoju dziecka.

Funkcje podstawowe

Budowa i wyprofilowanie leżaczków pozwalają na bezpieczną i wygodną zabawę niemowląt. Większość z nich jest skonstruowana tak, by dziecko, poruszając nóżkami, mogło samo wprawiać leżaczek w ruch. Sprawia to maluchom dużo radości. Dobry bujaczek powinien też mieć na wyposażeniu trzystopniowe, regulowane pasy bezpieczeństwa.

Funkcje dodatkowe

Leżaczki – bujaczki mogą mieć wiele dodatkowych funkcji, które zarówno ułatwiają rodzicom opiekę nad dzieckiem, jak i zapewniają mu atrakcje. Wśród wielu udogodnień znaleźć możemy między innymi następujące funkcje i dodatki:

 • Blokada bujania,
 • Regulacja wysokości siedziska od podłogi,
 • Regulacja kąta nachylenia bujaczka,
 • Możliwość przekształcenia leżaczka w kołyskę, łóżeczko lub krzesełko,
 • Pałąk z zabawkami,
 • Daszek chroniący przed słońcem,
 • Automatyczne bujanie,
 • Wibracje,
 • Wgrane melodyjki, a nawet odgłosy natury,
 • Światełka,
 • Możliwość zdalnego sterowania leżaczkiem,
 • Aplikacja dająca możliwość sterowania leżaczkiem ze smartfona.

Opinie rodziców

Najlepsze źródło wiedzy na temat sprzętów, które planujemy kupić, to sami użytkownicy. Opinie rodziców dotyczące leżaczków są najczęściej zgodne co do jednego: leżaczek – bujaczek zapewnia dziecku dobrą zabawę, a opiekunom możliwość wykonywania innych obowiązków bez obawy o bezpieczeństwo dziecka. Jak w przypadku większości akcesoriów dla niemowląt, tak i tutaj trzeba się kierować zdrowym rozsądkiem. Dziecko potrzebuje swobody, aby mogło ćwiczyć ruchy, przewracać się i uczyć koordynacji. Przebywanie w leżaczku powinno być więc tylko atrakcyjnym dodatkiem do innych jego aktywności.

Producenci i cena leżaczków

Wśród producentów leżaczków – bujaczków znaleźć możemy firmy, które mają w swojej ofercie wiele akcesoriów dla dzieci, na przykład wózki czy foteliki samochodowe. Do najpopularniejszych należą: Fisher Price, KinderKraft, Milly Mally, Caretero czy Graco. Ceny leżaczków zależą głównie od ich wyposażenia. Tani bujaczek można kupić już za 130 złotych, natomiast droższe, bogato wyposażone modele mogą kosztować nawet ponad 1000 złotych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *