Krzesełko do karmienia

Zakup krzesełka do karmienia to wbrew pozorom nietrudne zadanie. Choć ogromny wybór krzesełek, jaki mamy dziś na rynku, może nieco przytłaczać, to jednak taki mebel ma spełniać przede wszystkim kilka podstawowych funkcji. Przy czym, każdy z nas może mieć inne oczekiwania co do krzesełka dla swojego dziecka. Dla jednych rodziców będzie liczyło się to, że zajmuje mało miejsca, dla innych ważny będzie fakt, że jest ciężkie i stabilne. Czego najczęściej oczekujemy od krzesełka do karmienia?

Krzesełko do karmienia dzieci powinno być stabilne

Chyba każdy zgodzi się z tym stwierdzeniem. Nie ma nic gorszego od mebla, które się chybocze lub który nie stanowi odpowiedniego podparcia dla naszego dziecka. Krzesełka, które obecnie są produkowane, w większości spełniają ten warunek. Osoby, którym szczególnie zależy na stabilnym zabezpieczeniu, powinny wybrać cięższe krzesełka o szerokim rozstawie nóg, na przykład drewniane. Choć nie są one łatwe do przenoszenia (zwłaszcza z siedzącym w środku dzieckiem), to ich ciężar i budowa dają dodatkową pewność, że dziecko się w nim nie przewróci.

Bezpieczeństwo dziecka to standard w krzesełkach do karmienia

Krzesełka dla dzieci przed wejściem na rynek przechodzą wiele badań, które potwierdzają ich bezpieczeństwo, jednak wiele osób woli, kiedy w meblach dla dzieci istnieją dodatkowe zabezpieczenia. Jest to całkowicie zrozumiałe. Momentu, w którym dziecko nauczy się stawać w krzesełku nie da się dokładnie przewidzieć. Dlatego też wielu producentów załącza do krzesełka szelki, których zapięcie da rodzicowi pewność, że dziecko nie wypadnie. Jest to szczególnie pomocne udogodnienie, kiedy opiekun zajmuje się jednocześnie drugim dzieckiem i nie jest w stanie bez przerwy kontrolować dziecka siedzącego w krzesełku. Ponadto, ogranicznik, który znajduje się pomiędzy nóżkami dziecka, stanowi dodatkowe zabezpieczenie, które nie pozwoli na wyślizgnięcie się dziecka.

Wygodne krzesełko do karmienia zachęca do posiłków

Wygodne krzesełko będzie zachęcać dziecko do siedzenia w nim, a co za tym idzie, do zjadania posiłków. Większość krzesełek do karmienia ma obecnie miękkie obicia, które zapewniają zarówno wygodę, jak i większe bezpieczeństwo. Dotyczy to zwłaszcza młodszych niemowląt, których ruchy jeszcze nie są do końca skoordynowane. Miękkie obicie pozwoli uniknąć na przykład uderzeń główką o oparcie. Jednak starsze dzieci mogą bez problemu zasiadać w plastikowym lub drewnianym krzesełku bez tapicerki. Takie rozwiązanie jest też bardziej praktyczne – łatwiej utrzymać wówczas czystość.

Krzesełko do karmienia powinno być łatwe do utrzymania w czystości

Kupując krzesełko do karmienia należy założyć, że będzie ono narażone na wiele zabrudzeń. To mebel, przy którym nasze dziecko będzie uczyło się samodzielnie jeść i pić, ale będzie mogło też na nim wykonywać wiele kreatywnych (i brudzących) czynności: rysować, malować, bawić się produktami takimi jak mąka, cukier czy makaron. Krzesełko do karmienia doskonale nadaje się również do nauki przelewania płynów z jednego kubeczka do drugiego. Mebel, jaki wybierzemy, powinien być więc łatwy do utrzymania w czystości. Stelaż, który zwykle wykonany jest z aluminium, plastiku bądź drewna, nie będzie sprawiał w tym przypadku żadnych trudności. Natomiast wybierając obicie, warto zwrócić uwagę na to, czy można je wielokrotnie prać lub czy jest z materiału, który można po prostu zetrzeć ściereczką.

Krzesełko do karmienia – małe, jak najmniejsze

Niewielki metraż mieszkania lub samej kuchni wymaga, by krzesełko nie zajmowało dużo miejsca. W takim przypadku doskonale sprawdzi się krzesełko składane, które po skończonym posiłku można złożyć i ustawić w miejsce, gdzie nie będzie przeszkadzać. Dobrym sposobem na zaoszczędzenie miejsca w kuchni jest też krzesełko w formie nadstawki na krzesło lub krzesełko montowane do blatu stołu.

Atesty potwierdzające wysoką jakość i bezpieczeństwo krzesełek

Krzesełko do karmienia dzieci dopuszczone do sprzedaży w Polsce musi spełniać normy wyznaczone przez Unię Europejską dotyczące bezpieczeństwa użytkowania oraz użytych materiałów i zabezpieczeń. Dodatkowo, mile widziana jest pozytywna opinia wydana przez Instytut Matki i Dziecka, Centrum Zdrowia Dziecka lub inną uprawnioną do tego instytucję.

Producenci i ceny krzesełek do karmienia dzieci

Krzesełka do karmienia dzieci możemy znaleźć w ofercie zarówno producentów artykułów dziecięcych (Baby Ono, Peg Perego, Baby Design, Fisher Price, Chicco), producentów mebli (Klupś Meble dziecięce, Caretero, Drewex), jak i wytwórców zajmujących się wyłącznie produkcją fotelików i krzesełek dla dzieci (Recaro, Concord, Bébé Confort). Ceny krzesełek wahają się od 50 zł za krzesełko wykonane z plastiku i bez obicia do 2000 zł za krzesełko z chromowanym, designerskim stelażem i wieloma dodatkowymi funkcjami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *