Fotelik samochodowy

Zastanawiasz się, który fotelik samochodowy kupić dla dziecka? Jakie są rodzaje fotelików i jak je prawidłowo montować? Być może też nie wiesz, kiedy trzeba zmienić fotelik?

Zapraszamy Cię więc do przeczytania niniejszego artykułu. Znajdziesz w nim wszystko, co dotyczy fotelików i przewożenia dzieci autem.

Zacznijmy od tego, co najważniejsze:

 1. Przewożenie dzieci w samochodzie
 2. Jaki fotelik samochodowy wybrać i kupić?
 3. Fotelik montowany przodem czy tyłem?
 4. Foteliki samochodowe z iSofix
 5. Foteliki samochodowe 0-13 kg (nosidełko)
 6. Foteliki samochodowe 0-18 kg
 7. Foteliki samochodowe 9-18 kg
 8. Foteliki samochodowe 9-25 kg
 9. Foteliki samochodowe 9-36 kg
 10. Foteliki samochodowe 25-36 kg
 11. Siedzisko samochodowe
 12. Testy i atesty fotelików dla dzieci
 13. Ceny fotelików dla dzieci

Przewożenie dzieci w samochodzie – przepisy

Przepisy Kodeksu Drogowego mówią, że dziecko powinno być przewożone w foteliku lub innym urządzeniu przytrzymującym dla dzieci, jeśli ma mniej niż 150 cm wzrostu.

Ponadto, fotelik samochodowy lub wspomniane urządzenie musi być odpowiednio dostosowany do wagi i wzrostu dziecka, a także spełniać odpowiednie warunki określone przez przepisy Unii Europejskiej. Wyjątek stanowi tu sytuacja, gdy w samochodzie mamy troje dzieci. Jeśli nie ma możliwości zainstalowania trzeciego fotelika, wówczas dziecko (mające co najmniej 3 lata) może jechać przytrzymywane tylko pasami bezpieczeństwa .

Warto wiedzieć, że przepisy te nie dotyczą przewozu taksówką, w której dziecko można przewozić bez fotelika.

Kierowca nie może przewozić dziecka w foteliku na przednim siedzeniu, jeśli auto jest wyposażone w poduszkę powietrzną dla pasażera.

Mając takie podstawy, możemy iść dalej.

Jaki fotelik samochodowy wybrać i kupić?

Istnieją dwie normy określające wielkość fotelików dla dzieci. Pierwsza z nich bierze pod uwagę wzrost dziecka, natomiast druga – jego wagę. Foteliki dla noworodków mają najczęściej formę nosidełka, w którym dziecko można wygodnie i bezpiecznie przenieść. Z kolei foteliki dla większych dzieci zwykle można rozłożyć na dwie części, dzięki czemu do przewożenia możemy też wykorzystywać samo siedzisko.

Przodem czy tyłem do kierunku jazdy?

Specjaliści zalecają, by dziecko przewozić jak najdłużej tyłem do kierunku jazdy, gdyż pozycja ta jest uważana za bezpieczniejszą. Najnowsza regulacja i–Size, wspomniana powyżej i biorąca pod uwagę wzrost dziecka w doborze odpowiedniego fotelika, określa też, jak długo należy przewozić dziecko tyłem do kierunku jazdy. Przewiduje ona przewożenie dzieci w samochodzie w ten sposób aż do ukończenia 15 miesiąca życia. Warto tu dodać, że regulacja i – Size nie zastępuje regulacji biorącej pod uwagę wagę dziecka (ECE R44/04). Pozwala ona jednak na łatwiejszy (i w opinii wielu specjalistów, bardziej adekwatny) dobór fotelika. Obecnie obie regulacje mają zastosowanie w polskich przepisach.

Przejdźmy teraz do sposobu dobierania odpowiedniego fotelika.

Regulacja i – Size

Regulacja i – Size obejmuje obecnie dzieci w wieku do około 4 lat, czyli do 105 cm wzrostu. W późniejszej fazie tworzenia nowych regulacji powstaną również odpowiednie przepisy dotyczących starszych (i wyższych) dzieci. Warto jednak wiedzieć, że dzięki niej powstały przepisy mające na celu zwiększenie ogólnego bezpieczeństwa przewożonych dzieci. Między innymi dotyczą one zaleceń stosowania fotelików z mocowaniem ISOFIX, które, jak pokazują testy, zapewniają znacznie większe bezpieczeństwo w razie kolizji niż inne rodzaje mocowań.

Wszystkie nowe samochody produkowane są z wmontowanymi uchwytami ISOFIX, dlatego warto przyjrzeć im się bliżej.

Poświęcamy im aż dwa rozdziały.

Foteliki samochodowe z ISOFIX

ISOFIX (ISO Fixture – International Organisation for Standarisation) to komplet uchwytów i zaczepów, dzięki którym można bezpiecznie i stabilnie zamontować fotelik w samochodzie. Specjalne uchwyty stanowią część zintegrowaną z konstrukcją samochodu, natomiast zaczepy wbudowane są w fotelik. Aby zamontować fotelik, wystarczy zatrzasnąć zamki na uchwytach.

Tu mała uwaga.

Montaż taki jest prosty, dlatego trudno tu o popełnienie błędów. Rozwiązuje to wcześniejszy problem z fotelikami, których prawidłowe zamontowanie było nie tylko skomplikowane, ale też czasochłonne. Biorąc pod uwagę fakt, iż dziecko nie zawsze lubi siedzieć w foteliku i może być zniecierpliwione przedłużającym się montażem, ISOFIX może być prawdziwym wybawieniem. Warto wiedzieć, że zaczep ten nie zabezpiecza jednak fotelika przed ruchami na boki, a zaparcie stanowi tu tylko oparcie siedzenia i siedzisko.

Rodzaje fotelików z bazą ISOFIX

Bazy ISOFIX mogą być wyposażone w następujące mocowania:

 • Mocowanie uniwersalne, które znajdziemy w fotelikach montowanych przodem do kierunku jazdy. Składa się ono z 3 punktów zaczepienia. Samochody produkowane od 2011 roku wyposażone są w odpowiadające im uchwyty.
 • Mocowanie pół – uniwersalne, charakterystyczne dla fotelików montowanych tyłem do kierunku jazdy. Zawiera ono 2 punkty zaczepienia wraz z nogą stabilizującą oraz pasem TT (Top tether) do mocowania górnej części fotelika.
 • Mocowanie, którego skuteczność została udowodniona tylko dla wybranych samochodów. Fotelik z takim mocowaniem wyposażony jest w listę tych samochodów – i tylko w takich modelach może być mocowany.

Waga dziecka

Jak wspomnieliśmy, regulacja ECE R44/04 dzieli rozmiary fotelików według wagi dziecka. Jakie mamy wobec tego rozmiary?
Dla noworodków i niemowląt, czyli od urodzenia do około 12 miesiąca życia (grupa 0+):

 • Od urodzenia do 13 kg lub 18 kg.

Dla maluchów, czyli dzieci od około 9 miesiąca życia do 3,5 roku (grupa 1):

 • Od 9 kg do 18 kg, 25 kg lub 36 kg ( w tym ostatnim przypadku fotelik posłuży znacznie dłużej, o czym będzie mowa poniżej).

Dla starszaków, czyli dzieci od około 3,5 roku do 12 lat (grupa 2/3):

 • Od 15 kg do 36 kg.

Przyjrzyjmy się teraz bliżej fotelikom dla dzieci z poszczególnych przedziałów wagowych.

Fotelik samochodowy od 0 do 13 kg (fotelik – nosidełko)

Fotelik dla noworodka i niemowlaka ma formę kołyski (nosidełka), które pozwala na bardzo wygodne przeniesienie dziecka. Ma to szczególne znaczenie, jeśli maluch zaśnie. W takim przypadku nie trzeba go budzić i można po prostu je wyjąć z samochodu w nosidełku i przenieść do domu.

Dziecko w takim foteliku ma pozycję leżącą, z delikatnie uniesionymi pleckami i nóżkami. Według specjalistów to pozycja optymalna dla takiego malucha.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu fotelika – nosidełka?

 • Skorupa takiego nosidełka powinna być twarda, masywna i głęboka.
 • Plus stanowi wyposażenie w system ochrony główki (SIP, ASP,SPS, Safe Side).
 • Paski (pięciopunktowe!) muszą być zabezpieczone miękkim materiałem.
 • Dzięki regulowanemu zagłówkowi zmienisz fotelik w leżaczek, a specjalny adapter umożliwi zamontowanie go na stelażu do spacerówki.

Nosidełka samochodowe montowane są zawsze tyłem do kierunku jazdy. Przewozimy w nich niemowlęta do około 9 miesiąca życia.

Foteliki dla dzieci od 0 do 18 kg

Taki fotelik uważany jest za bardziej uniwersalny i ekonomiczny (nazywany jest też „pośrednim”). Dzięki specjalnym wkładkom i ustawieniu może służyć zarówno noworodkowi, jaki i rocznemu dziecku. Montujemy go przodem lub tyłem do kierunku jazdy.

Foteliki samochodowe od 9 do 18 kg

W taki fotelik zaopatrujemy malucha, który umie już samodzielnie siedzieć. Jeśli jego główka wystaje za oparcie starego fotelika, to najwyższa pora na nowy model. Możemy tu liczyć na udogodnienie w formie regulowanego zagłówka, które sprawi, że nawet długa podróż będzie bardzo komfortowa. Jeśli dziecko zaśnie, fotelik będzie można tak ustawić, by przyjęło pozycję zbliżoną do pozycji leżącej.

Z czym jeszcze wiąże się zmiana fotelika z grupy 0+ na fotelik z grupy I?

Wiele osób decyduje się w tym momencie na zmianę ustawienia fotelika na przodem do kierunku jazdy. Nie wszystkie jednak modele z tej grupy wymuszają taki montaż. Ponadto, jeśli wybierzemy fotelik z ISOFIX, będziemy zmieniać kierunek montażu dopiero później (przypominamy, że ISOFIX zezwala na montaż przodem do kierunku jazdy dopiero, gdy dziecko kończy 15 miesiąc życia).

Foteliki samochodowe od 9 do 25 kg

Foteliki z przedziału wagowego 9 – 25 kg to kolejny przykład fotelików „pośrednich”. Mogą one być montowane zarówno przodem, jak i tyłem do kierunku jazdy. Dzięki systemowi nakładek pozwalają na korzystanie z nich przez dłuższy czas. Posłużą one dziecku w wieku 9 miesięcy, rocznemu, dwulatkowi, trzylatkowi, a nawet czterolatkowi.

Foteliki samochodowe od 9 do 36 kg

To foteliki, które sprawdzą się doskonale w przypadku, gdy nasze dziecko ma już 4 lata, wyrosło z poprzedniego fotelika, a na model 15 – 36 kg jest jeszcze zbyt małe. Fotelik taki będzie dobry dla czterolatka, ale też dla pięciolatka, sześciolatka i siedmiolatka. Jeśli nasze dziecko zaczyna wyrastać z fotelika (a będzie to widoczne gołym okiem), będzie można rozmontować oparcie i zostawić do przewożenia samo siedzisko. Dzięki temu zabiegowi taki fotelik może posłużyć naszemu dziecku aż do 12 roku życia.

Foteliki samochodowe od 15 do 36 kg

Kupując fotelik samochodowy dla dziecka w przedziale 15 – 36 kg możemy odetchnąć z ulgą – taki model wystarczy dziecku aż do momentu, gdy nie będziemy mieć już obowiązku przewozić go w specjalnym foteliku, czyli do około 12 roku życia. Dziecko w takim foteliku zapięte jest pasami, które znajdują się na wyposażeniu samochodu ( w przeciwieństwie do modeli dla młodszych dzieci). Podobnie jak w modelach 9 – 36 kg, można w nich oddzielić siedzisko od oparcia.

Siedzisko samochodowe

Starsze dzieci (co oznacza zwykle: te, które już się nie mieszczą w pełnym foteliku) mogą podróżować samochodem, siedząc na wspomnianym już siedzisku. Choć rodzice najczęściej decydują się na fotelik z możliwością oddzielenia oparcia i wykorzystania samej podkładki, warto wiedzieć, że siedzisko, zwane też podkładką, podstawką czy siodełkiem samochodowym, można zakupić osobno.

Kiedy należy zmienić fotelik dla dziecka?

Często impulsem do zmiany fotelika jest po prostu wyczucie rodzica, który zauważa, że dziecku jest niewygodnie. Jeśli jednak nie jesteśmy pewni, czy trzeba wymienić stary model na większy, następujące fakty powinny nas do tego skłonić:

 1. Główka dziecka wystaje poza oparcie.
 2. Pasy w dotychczas używanym foteliku są za krótkie i nie można ich poprawnie zapiąć.
 3. Dziecko waży więcej niż określona przez producenta górna granica wagi dla „starego” fotelika.

Bezpieczeństwo przede wszystkim – atesty, certyfikaty, homologacje

Podstawowe certyfikaty bezpieczeństwa, jakie powinien zawierać fotelik samochodowy, to ECE R44 – 03 i ECE R44 – 04. Homologacje te mówią nam o tym, że produkt jest zgody z obowiązującymi w Unii Europejskiej wymaganiami technicznymi.

Czy gwarantują bezpieczeństwo fotelika? Absolutnie nie!

Świadczą tylko o tym, że urządzenie spełnia pewne – minimalne – standardy techniczne.

Gdzie więc szukać potwierdzenia bezpieczeństwa naszego fotelika?

Wiele niezależnych instytucji, takich jak ADAC, OAMTC, DEKRA czy Stiftung Warentest przeprowadza testy bezpieczeństwa na wybranych produktach. Jeśli dany fotelik uzyskał atest jednej z takich instytucji, możemy być pewni, że spełnia najwyższe standardy bezpieczeństwa.

Producenci i cena fotelików samochodowych

Popularni obecnie producenci fotelików dla dzieci to firmy Maxi Cosi, Recaro, Romer, Cybex, RWF, Graco, Fisher Price, Ferrari, 4BABY, Nania, Chicco a o fotelikach Chicco znajdziesz więcej na ich stronie http://www.chicco.pl/foteliki-samochodowe, Hamax czy Bébé Confort. Najtańsze są same siedziska, gdyż można je kupić w cenie 40 – 120 złotych. Za fotelik zapłacimy od 100 do 2000 złotych.

Gdzie kupić dobry fotelik samochodowy?

Być może pomocne okażą się tu proponowane przez nas rankingi. Prezentują one produkty, które mają najlepsze opinie wśród użytkowników i cieszą się dużym powodzeniem. Zestawienia umożliwiają też szybkie i wygodne porównanie cen w różnych sklepach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *