Fotelik rowerowy

Fotelik rowerowy to sprzęt, który może nie tylko ułatwić nam życie. Pozwala dziecku na poznawanie świata z innej perspektywy i jest dla niego bardzo atrakcyjną formą podróży. Jednak, aby podróż w foteliku była bezpieczna i wygodna, musi on spełniać szereg wymagań. Na co zwrócić uwagę podczas zakupów? Jak wybrać najlepszy fotelik?

Typy fotelików rowerowych

Europejska organizacja European Twowheel Retailers’ Association (ETRA) opracowała normę EN 14344, która szczegółowo określa standardy bezpieczeństwa, jakie powinien spełniać fotelik rowerowy dla dzieci w wieku od 9 miesiąca do 5 roku życia. Zgodnie z tą normą wyróżniamy 3 kategorie fotelików na rower: A15, montowane z tyłu, przeznaczone dla dzieci o wadze do 15 kg, A22, montowane z tyłu, przeznaczone dla dzieci o wadze do 22 kg oraz C15, montowane z przodu, dla dzieci o wadze do 15 kg.

Porównanie typów fotelików

Foteliki typu A15 i A22 to siedziska montowane za siedzeniem rowerzysty. Pozwalają one na regulację ustawienia pod różnym kątem i umożliwiają przewożenie dzieci nawet w wieku około 5 lat. Wsiadanie na taki rower jest nieco utrudnione (trzeba uważać, żeby nie kopnąć dziecka) i opiekun nie ma możliwości sprawdzenia, co dzieje się z małym pasażerem podczas jazdy. Foteliki rowerowe typu C15 montuje się pomiędzy siodełkiem a kierownicą. Montaż polega na przymocowaniu siedziska na belce przykręcanej do rurki pod kierownicą lub do rurek pod siodełkiem i kierownicą. Foteliki C15 można przytwierdzać zarówno do damek, jak i rowerów z ramą. Takie krzesełko zapewnia dobry kontakt rodzica z dzieckiem, choć wymusza nieco nienaturalne ułożenie nóg (w lekkim rozkroku).

Fotelik rowerowy ze specjalnym przeznaczeniem

Prócz standardowych fotelików na rower znaleźć możemy też na rynku dodatkowo foteliki miejskie i turystyczne, produkowane przez holenderską firmę BoBike. Foteliki miejskie przeznaczone są na krótsze trasy, natomiast turystyczne posiadają dodatkowe zabezpieczenia na główkę małego pasażera (niestety ograniczają one widoczność). Ponadto, firma GMG oferuje foteliki dla dzieci ważących nawet do 32 kilogramów (czyli około 10 roku życia). W naszym kraju wciąż niegasnącą popularnością cieszą się foteliki wiklinowe. Są bardzo estetyczne, tanie (około 35 złotych) i lekkie. Nie gwarantują jednak dziecku żadnego bezpieczeństwa w razie jakiegokolwiek wypadku.

Wyposażenie fotelików rowerowych

W fotelikach na rower stosuje się wiele udogodnień, dzięki którym jazda, zarówno dla dziecka, jak i rodzica, staje się bardziej bezpieczna i komfortowa. Do udogodnień takich należą między innymi:

 • Regulowane odchylenie oparcia fotelika,
 • Regulowana wysokość zagłówka,
 • Regulowana wysokość podnóżków,
 • Składane oparcie,
 • Oparcie z przodu fotelika,
 • Powłoka przeciwbakteryjna.

Dodatki

Wybierając się w trasę z dzieckiem w foteliku rowerowym warto zaopatrzyć się w dodatkowe akcesoria, które mogą być bardzo przydatne podczas jazdy:

 • Kask – bezwzględnie konieczne zabezpieczenie,
 • Zagłówek – przyda się, jeśli dziecko zaśnie, wystarczy zagłówek, jakiego używamy w samochodzie,
 • Dodatkowa wyściółka – jeśli siedzisko nie jest wyposażone w nią fabrycznie, dobrze będzie zadbać o to, by dziecku było miękko i ciepło,
 • Owiewka – jeśli wozimy dziecko z przodu,
 • Ponczo przeciwdeszczowe.

Bezpieczeństwo fotelika rowerowego

Bezpieczeństwo fotelika do roweru gwarantuje nam europejski certyfikat bezpieczeństwa ETRA EN 14344. Mówi on o tym, iż został on wykonany z bezpiecznych materiałów, nie zawiera ostrych krawędzi, jest odpowiednio wyprofilowany, a także jest odporny na uderzenia i działanie wysokich temperatur. Możemy też mieć pewność, że budowa takiego siedziska uniemożliwia dziecku kontakt ze szprychami. Norma EN 14344 wymaga, by krzesełko na rower było wyposażone w co najmniej trzypunktowe pasy bezpieczeństwa.

Znaki jakości

Oprócz znaku świadczącego o spełnianiu powyżej wspomnianej normy europejskiej spotkać też możemy inny znak, który w równym stopniu gwarantuje bezpieczeństwo wybranego fotelika na rower. Mowa tu o znaku jakości TUV/GS. Niektórzy producenci mają w swojej ofercie siedziska, które spełniły rygorystyczne normy i przeszły testy bezpieczeństwa obu instytucji.

Jaki fotelik rowerowy wybrać i kupić?

Wybór odpowiedniego siedziska na rower dla dziecka zależy oczywiście przede wszystkim od jego wagi. Już niemowlęta mogą być przewożone w ten sposób, dlatego najważniejszym kryterium podczas zakupów powinno być bezpieczeństwo, jakie gwarantuje fotelik. Gdzie kupić krzesełko na rower? Na pewno warto udać się do sklepu, aby sprawdzić, czy dziecko w wybranym modelu wygodnie siedzi. Opinie specjalistów co do kupowania używanych fotelików rowerowych są zgodne. Podobnie jak w przypadku fotelików samochodowych, jeśli kupujemy je z nieznanego źródła, nie możemy mieć pewności, że cała jego konstrukcja jest bez zarzutu i w razie czego zapewni należne bezpieczeństwo.

Producenci i cena fotelików rowerowych

Najpopularniejsi obecnie producenci krzesełek na rower dla dzieci to Hamax, Kettler, Bellelli, Polisport, Kross, OK Baby, Romer, BoBike. Ich cena waha się w granicach od 130 do niemal 600 złotych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *