Chodziki dla dzieci

O chodzikach dla dzieci słyszymy często w kontekście wad postawy, jakie mogą wywoływać. Jednak są to sprzęty, które wielu rodziców nadal kupuje lub ma zamiar kupić. Co sprawia, że zakup chodzika jest kuszący i czy wszystkie chodziki wpływają negatywnie na rozwój dziecka? W niniejszym artykule staramy się rozwiać te wątpliwości.

Chodzik chodzikowi nierówny

Jeszcze do niedawna chodzik kojarzył się wszystkim z ramą z siedziskiem pośrodku. Obecnie, prócz takich sprzętów mamy również do wyboru chodziki o innej konstrukcji. Są one przeznaczone dla dzieci, które potrafią już stawiać pierwsze kroki, ale do pewnego chodzenia potrzebują podpórki. Tego rodzaju chodziki mają o wiele lepszą opinię niż tradycyjne.

Chodziki w formie balkonika

Wspomniane powyżej chodziki z ramą to sprzęty, które rodzice kupują najczęściej w momencie, gdy dziecko potrafi już samo siedzieć. Szeroki stelaż sprawia, że dziecko, nawet kiedy szybko się porusza, nie powinno się uderzyć. Z przodu ramy zamontowane są zwykle atrakcyjne dla dziecka przyciski z melodyjkami lub inne zabawki. Chodziki takie wykonane są z plastiku i mają małe kółka umożliwiające szybkie przemieszczanie się. Znajdując się w pozycji siedzącej, maluch wykonuje ruchy obiema nóżkami jednocześnie, przesuwając w ten sposób balkonik w różne strony.

Zalety chodzików w formie balkonika

W balkoniku dziecko jest bezpieczne: szeroka rama chroni je przed ewentualnymi uderzeniami, jak również przed dostępem do niebezpiecznych dla niego przedmiotów. Ponadto, balkoniki kuszą dziecko jaskrawymi kolorami i zabawkami, dzięki czemu maluch może zająć się sobą przez długi czas. Jeśli dziecko wkładane jest do takiego chodzika wyjątkowo i sporadycznie, może to być dla niego atrakcja, która nie wpłynie negatywnie na rozwój.

Wady chodzików w formie balkonika

Z punktu widzenia lekarzy i fizjoterapeutów, chodzik – balkonik ma same wady:

  • W nienaturalny sposób obciąża miednicę, tułów, nogi i stopy,
  • Zaburza naukę wyczucia podłoża, przestrzeni i bezpieczeństwa,
  • Wyrabia zły nawyk chodzenia na palcach,
  • Może być przyczyną wad postawy w późniejszym wieku.

Pchacze

Chodziki w formie pchaczy to najczęściej wózeczki, na które można załadować na przykład klocki, a nawet mini wózeczki dla lalek. Muszą mieć one stabilną konstrukcję, gdyż dziecko opiera się o nie podczas chodzenia. Takie chodziki produkowane są z drewna, drewna i metalu lub plastiku i mogą być ozdobione postaciami z bajek czy zwierząt. Takiego sprzętu może używać dziecko, które potrafi co najmniej samodzielnie stawiać pojedyncze kroki.

Zalety pchaczy

To zabawki, które ćwiczą umiejętność chodzenia bez ingerowania w naturalne odruchy dziecka. Stanowią rodzaj podpórki, którą maluch może w każdej chwili sam odstawić i zmienić swoją pozycję i rodzaj aktywności. Ponadto, podczas jej używania wszystkie części ciała obciążane są w naturalny sposób.

Wady pchaczy

Pchacze powinny być doskonale wyważone i posiadać kółka, które zapewnią bezpieczną prędkość przemieszczania się dziecka. Zabawki te bowiem nie chronią dziecka przed ewentualnymi zderzeniami lub wywrotkami. Cecha ta może równocześnie uchodzić za zaletę, gdyż upadki i zderzenia są naturalnym elementem nauki chodzenia.

Jeździki

Jeździki również kwalifikują się do kategorii chodzików, gdyż ułatwiają naukę chodzenia. Są to zabawki, które przypominają budową mały rowerek, z tym że mają one po 3 lub 4 koła. Pośrodku znajduje się siodełko. Dziecko siedzi na wysokości, która umożliwia mu swobodne odpychanie się nóżkami od podłoża, a tym samym przemieszczanie się. Jeździki przeznaczone są dla dzieci, które stabilnie siedzą i potrafią utrzymać równowagę na takim pojeździe. Wykonane są najczęściej z plastiku lub drewna i metalu.

Zalety jeździków

Jeździki, podobnie jak pchacze, nie ingerują w naukę chodzenia. To zabawki, które mogą ją urozmaicać i wpływać korzystnie na rozwój mięśni, jak również zmysłu równowagi i wyczucia przestrzeni.

Wady jeździków

Jeśli dziecko nie ma jeszcze dobrej równowagi i zostanie obdarowane takim sprzętem zbyt szybko, może się zniechęcić zbyt wieloma upadkami.

Skoczki

Skoczki to dmuchane zabawki, najczęściej w formie konika lub innych zwierzątek. Dziecko może usiąść naniej i przemieszczać się, odpychając nóżkami; wykonuje tym samym niewielkie skoki. Zabawka ta przeznaczona jest dla dzieci, które potrafią utrzymać na niej równowagę, najlepiej takich, które potrafią już chodzić.

Zalety skoczków

Skoczki należą do tej samej grupy zabawek, co jeździki i pchacze; w naturalny sposób rozwijają umiejętności związane z chodzeniem. Choć wymagają nieco większej równowagi niż dwa pozostałe sprzęty, zapewniają dziecku zabawę bez szkodliwych obciążeń.

Wady skoczków

Trzeba dobrze wyczuć moment, w którym dziecko może zacząć używać skoczka. Jeśli nie będzie miało jeszcze wystarczająco rozwiniętego zmysłu równowagi, zabawa może skończyć się uderzeniem lub wywrotką , co z kolei może zniechęcić malucha.

Od kiedy dziecko może używać chodzika?

Chodziki w formie jeździków, pchaczy i skoczków mogą być używane przez dzieci, które już opanowały umiejętność chodzenia bądź stawiają pewnie pierwsze kroki. Do chodzików w formie balkonika nie powinno się sadzać dzieci, które jeszcze same nie siedzą. Ponadto, nawet jeśli opanowały tę umiejętność, czas w jakim w nich przebywają, powinien być skrócony do minimum.

Producenci i ceny

Popularni w Polsce producenci balkoników, jeździków, pchaczy i skoczków to: Fisher Price, Peg – Perego, Scratch, Legler, Janod, Bajo, Caretero, Smoby, Baby Mix, Chicco, Sun Baby. Najtańszy chodzik można kupić już za 70 złotych, natomiast najdroższy może osiągnąć cenę nawet 600 złotych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *