10 gadżetów ułatwiających karmienie piersią

Po kilku tygodniach od rozpoczęcia karmienia piersią każda mama jest już specjalistką w tej dziedzinie. Jednak zanim to nastąpi, wiele kobiet boryka się z problemami, które w łatwy sposób można rozwiązać. Podpowiadamy, jak sprawić, by karmienie piersią było łatwiejsze i bardziej przyjemne.

Poduszka do karmienia

Poduszka do karmienia to doskonały wynalazek. Dzięki niej dziecko stabilnie leży, a mama może prosto i wygodnie siedzieć. Ten drobiazg zapobiegnie bólom pleców, karku i rąk u mamy, a osesek doskonale się na niej umości. Poduszka w kształcie rogala czy księżyca może służyć także do wygodnego ułożenia się mamy podczas snu, a po około 6 miesiącach, jako idealna podpórka dla uczącego się siedzieć brzdąca.

Rożek do karmienia

Dziecku zawiniętemu w rożek (becik) jest ciepło i czuje się ono bezpiecznie. Ponadto, niemowlę w rożku jest bardziej stabilne, co znacznie ułatwia jego trzymanie podczas karmienia. Kiedy zaśnie, co zdarza się bardzo często, można je w nim delikatnie odłożyć.

Biustonosze do karmienia

Karmienie niemowlęcia ma miejsce kilkanaście razy w ciągu dnia. W takim zadaniu doskonałe wsparcie będzie stanowił stanik do karmienia z odpinanymi klapkami. Powinien on mieć szerokie szelki oraz przednie i tylne wzmocnienia. Do tego powinien być elastyczny, gdyż wielkość piersi zmienia się w ciągu doby kilkakrotnie. Taki biustonosz najlepiej kupić około 8 miesiąca ciąży – w tym okresie piersi mają rozmiar podobny do tego, jaki mają tuż po porodzie.

Ubrania ułatwiające karmienie

Podczas karmienia piersią najlepiej sprawdzają się koszulki, bluzki czy sweterki, które są zapinane z przodu na całej długości. Dzięki takiemu fasonowi nie trzeba podnosić części garderoby do góry i odsłaniać brzucha. Ma to duże znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy musimy karmić piersią w miejscach publicznych.

Wkładki laktacyjne

Wkładki laktacyjne to małe, okrągłe, płaskie waciki, które włożone do stanika absorbują nadmiar pokarmu wypływającego z piersi. W sprzedaży dostępne są zarówno wkładki jednorazowe, jak i wielorazowego użytku. Dzięki nim można uniknąć powstania mokrych plam na bluzce, kiedy pokarm samoistnie wypływa.

Nakładki silikonowe do karmienia

Nakładki silikonowe na brodawki są bardzo cienkie, delikatne i odpowiednio wyprofilowane. Początkowy nawał pokarmu, nadwrażliwe piersi czy zatkany kanalik mleczny mogą sprawić, że sutki boleśnie popękają. W takim przypadku nakładki silikonowe są niezastąpione. Nie tylko znacznie zmniejszają ból podczas karmienia, ale także stanowią barierę pomiędzy brodawką a ustami dziecka, chroniąc ją przed wilgocią i dalszymi uszkodzeniami.

Zasłona do karmienia piersią

Popularna w Stanach Zjednoczonych, w Polsce jeszcze dość mało znana. Zasłona do karmienia piersią może niektórym mamom przyjść z pomocą w chwilach, kiedy muszą karmić w miejscu publicznym. Zasłonka taka przypomina nieco krojem fartuch – na szyi zawiesza się szelkę połączoną z kawałkiem materiału. Zasłona jest uszyta w taki sposób, że zakrywając dziecko (a przede wszystkim swoją pierś), możemy jednocześnie je z góry obserwować.

Maść z lanoliną

Maść z lanoliną jest niezastąpiona podczas karmienia piersią. Szybko i skutecznie leczy popękane i obolałe brodawki i bez obaw można dać dziecku pierś, jeśli pozostaną na niej resztki maści. Nie jest ona szkodliwa po połknięciu.

Muszelki silikonowe

Zarówno piersi, jak i brodawki mogą mieć różne kształty. Niektóre kobiety wyposażone zostały w płaskie lub wciągnięte brodawki, których dziecko nie będzie w stanie uchwycić. W takim przypadku doskonale sprawdzają się tak zwane muszelki silikonowe, które nosi się w przerwach pomiędzy karmieniami, a nawet jeszcze przed porodem.

Laktator

Laktator to urządzenie, które pozwala na odciągnięcie pokarmu z piersi. Pokarm można następnie przechowywać w lodówce lub zamrażarce i podać dziecku, kiedy mama musi zostawić dziecko pod opieką innego opiekuna. Wybór rodzaju zależy od tego, jak często będzie nam on potrzebny.

One thought on “10 gadżetów ułatwiających karmienie piersią”

  1. Dodałabym jeszcze bluzki do karmienia piersią – jak dla mnie fantastyczny wynalazek. Zanim zaczęłam karmić, nie miałam żadnych rozpinanych bluzek, a podnosić całą do góry nie za bardzo mi się uśmiechało.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *